دیدار رئیس جمهور سوریه و هیئت همراه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یكشنبه در دیدار آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و هیئت همراه، مقاومت و ایستادگی ملت و نظام سوریه و پیروزی در یك جنگ بین‌المللی را زمینه‌ساز افزایش اعتبار و سرافرازی سوریه دانستند.

1401/02/19
|
09:35

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یكشنبه در دیدار آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و هیئت همراه، مقاومت و ایستادگی ملت و نظام سوریه و پیروزی در یك جنگ بین‌المللی را زمینه‌ساز افزایش اعتبار و سرافرازی سوریه دانستند و تأكید كردند: با توجه به روحیه و نشاط و اراده بالا در شخص رئیس‌جمهور و دولت ایران برای گسترش همكاری‌ها با سوریه، باید تلاش كرد روابط دو كشور بیش از گذشته ارتقاء یابد.

رهبر انقلاب با اشاره به موفقیت‌های بزرگ سوریه در میادین سیاسی و نظامی گفتند: سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه آن زمان خرابی‌ها نبود اما احترام و اعتبار سوریه اكنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این كشور به‌عنوان یك قدرت نگاه می‌كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه امروز رئیس‌جمهور و ملت سوریه نزد ملتهای منطقه سرافراز هستند، افزودند: برخی از سران كشورهای همسایه ما و شما، با سران رژیم صهیونیستی نشست و برخاست دارند و با یكدیگر قهوه می‌نوشند اما مردم همین كشورها در روز قدس خیابانها را از جمعیت و شعار ضد صهیونیستی پر می‌كنند و این واقعیت امروز منطقه است.

ایشان عوامل متعددی را در مقاومت و پیروزی سوریه در جنگ بین‌المللی تأثیرگذار دانستند و خطاب به آقای اسد خاطرنشان كردند: یكی از مهمترین این عوامل، روحیه بالای شخص جنابعالی است و ان‌شاءالله با همین روحیه بتوانید ویرانی‌های جنگ را نیز بازسازی كنید زیرا كارهای بزرگی پیش روی شما قرار دارد.

رهبر انقلاب همچنین با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید سردار سلیمانی، گفتند: آن شهید بزرگوار تعصّب خاصی به سوریه داشت و به معنی واقعی كلمه فداكاری می‌كرد و رفتار او در سوریه با رفتارش در دفاع مقدس هشت ساله ایران تفاوتی نداشت.

ایشان افزودند: شهید سلیمانی و دیگر برجستگان سپاه از جمله شهید همدانی، واقعاً با جان و دل تلاش می‌كردند و به موضوع سوریه همچون یك وظیفه و واجب مقدس می‌نگریستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: این پیوند و ارتباط برای هر دو كشور حیاتی است و نباید بگذاریم ضعیف شود بلكه باید آن را هر چه ممكن است تقویت كنیم.

ایشان با اشاره به اظهار دوستی و محبت برخی كشورهایی كه در سالهای گذشته در جبهه مقابل سوریه قرار داشتند، افزودند: باید از تجربه‌های گذشته، خط آینده را روشن كرد.

رهبر انقلاب، روحیه و نشاط رئیس‌جمهور سوریه را زمینه‌ساز انجام كارهای بزرگ برشمردند و گفتند: شخص رئیس‌جمهور و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز واقعاً با نشاط و دارای روحیه و اراده بالایی هستند و به موضوع سوریه اهتمام و انگیزه جدی دارند كه باید از این فرصت برای ارتقاء بیش از پیش روابط دو كشور استفاده كرد.

در این دیدار كه حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای بشار اسد با تشكر از مواضع و حمایت‌های ملت و دولت ایران و همچنین با گرامی‌داشت یاد شهید سلیمانی، گفت: ایستادگی و مواضع پایدار ایران در 4 دهه گذشته در مسائل منطقه و بویژه موضوع فلسطین، به همه مردم منطقه نشان داد كه راه ایران، راه درست و اصولی است.

رئیس‌جمهور سوریه خاطرنشان كرد: خرابی‌های جنگ را می‌توان بازسازی كرد اما اگر مبانی و اصول از بین بروند، قابل بازسازی نیستند و ایستادگی ملت ایران بر مبانی و اصول امام خمینی(ره) كه با همت جنابعالی نیز ادامه یافت، زمینه‌ساز پیروزی‌های بزرگ ملت ایران و مردم منطقه بویژه مردم فلسطین شد.

آقای بشار اسد افزود: برخی تصور می‌كنند حمایت ایران از جبهه مقاومت، حمایت تسلیحاتی است در حالی‌كه مهمترین حمایت و كمك جمهوری اسلامی، دمیدن روحیه مقاومت و استمرار آن است.

رئیس‌جمهور سوریه در پایان تأكید كرد: آنچه باعث شد رژیم صهیونیستی نتواند بر منطقه حاكم شود، روابط راهبردی ایران و سوریه است كه باید با قدرت ادامه یابد.

دسترسی سریع