ضرورت آوردن نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در كنار مسابقات بین المللی قرآن

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تأكید كرد ایران در رابطه با قرآن پیشرفت‌های زیادی داشته است، اما باید به نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه نیز، به عنوان دو گنجینه گران بها، توجه بیشتری شود.

1401/03/25
|
13:52

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تأكید بر توجه بیشتر به نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، به عنوان دو گنجینه گران بها از سخنان امیرالمؤمنین و امام سجاد (علیهما السلام)، برگزاری مسابقات بین المللی را ابزار مناسبی برای صدور پیام قرآن، اهل بیت (علیهم السلام) و انقلاب اسلامی به جهانیان دانست.
آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرآن در دیدار رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را به عنوان بزرگترین ظرفیت‌های جهان اسلام معرفی كرد و ضمن اشاره به حدیث ثقلین گفت: پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) در حدیث ثقلین، ما را به تمسك به كتاب خدا و عترت خویش امر كرده است. نهج البلاغه و صحیفه سجادیه از مصادیق بارز آثار عترت محسوب می‌شوند و باید سرمایه گذاری بیشتری بر آن‌ها صورت پذیرد.
وی با اشاره به تأثیرات مثبت مسابقات بین المللی قرآن در معرفی وجهه قرآنی جمهوری اسلامی و مذهب تشیع افزود: در گذشته شیعه را به تحریف قرآن متهم می‌كردند؛ اما برگزاری همین مسابقات بین المللی و شركت قاریان ایرانی در مسابقات سایر كشورها سبب شد تا علاوه بر رفع این شبهه، استعدادها و ظرفیت‌های داخلی شكوفا شود و علاوه بر قرائت، تفسیر و ترجمه نیز رونق یابد.
امام جمعه قم ضمن اشاره به نقش هدایت گری قرآن در جامعه گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید «یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِی الصُّدُورِ وَهُدًی وَرَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ.» یعنی كسانی مشمول رحمت الهی می‌شوند كه هدایت شده باشند و كسانی مشمول هدایت الهی می‌شوند كه دل‌های آنان نورانی باشد و نورانی شدن دل، از رهگذر تأثیر آیات قرآن امكان پذیر است. آیات قرآن این توانایی را دارند كه انسان را متحول سازند.
وی ابراز داشت: جمهوری اسلامی ایران در رابطه با قرآن پیشرفت‌های زیادی داشته است و حتی كودكان و نوجوانان نیز با قرآن آشنا هستند؛ اما باید به نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نیز، به عنوان دو گنجینه گران بها، توجه بیشتری شود؛ البته رشته‌های تخصصی مرتبط با این دو كتاب ارزشمند در حوزه علمیه به وجود آمده است؛ اما باید پیام نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در عرصه بین المللی نیز مخابره شود.
شایان ذكر است: در ابتدای جلسه، حمید مجیدی مهر، رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، گزارشی از وضعیت مسابقات قرآنی داخلی و بین المللی این سازمان ارائه كرد و گفت: در دوران كرونا، جمهوری اسلامی تنها كشوری بود كه مسابقات بین المللی قرآن را به شیوه‌ای نوین برگزار كرد و امسال نیز چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآنی داخلی و سی و پنجمین دوره از مسابقات بین المللی برگزار خواهد شد.

دسترسی سریع