مرز زمینی عراق از امروز به صورت رسمی بازگشایی شد

مرز زمینی عراق از امروز به صورت رسمی بازگشایی شد و زائران عتبات عالیات می‌توانند در قالب كاروان‌های زیارتی از طریق مرز زمینی به این سفر معنوی مشرف شوند.

1401/03/29
|
10:12

با لغو ویزای سفر زمینی به عتبات، سازمان حج و زیارت، نام‌نویسی از متقاضیان این سفر معنوی را آغاز كرد و به این ترتیب پس از تكمیل ظرفیت كاروان‌ها، اعزام‌ها پس از 27 ماه ازسرگرفته می‌شود.
ویزای عراق برای سفرهای زمینی به این كشور، حدود هفت ماه پس از لغو‌ ویزای هوایی برداشته شد و به این ترتیب، از روز گذشته، عراق مرزها را برای تردد زائران در قالب كاروان‌های حج و زیارت باز كرد.
‌یكی از موضوعاتی كه بین ایران و عراق برای بازگشایی مرزهای زمینی مطرح شد، تشرف كاروانی به عتبات آن هم همراه با كاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت است. بر همین اساس، افراد فقط در قالب كاروان‌های زیارتی امكان تردد از مرزهای زمینی را دارند و عبور از مرزهای زمینی بدون ویزا برای سفرهای انفرادی به عتبات امكان‌پذیر نیست.
به همین دلیل هم مسؤولان وزارت كشور از زائران و‌ مشتاقان زیارت عتبات می‌خواهند كه به صورت انفرادی و‌ گروهی برای سفر به عتبات به مرزها مراجعه نكنند؛ چرا كه امكان عبور از مرزهای زمینی به این صورت وجود ندارد. با این اقدام، برخی از كاروان‌های غیرمجاز عتبات در تكاپو هستند تا بتوانند همچون قبل از شیوع كرونا با دور زدن كاروان‌های رسمی، زائران را جذب و از مرزهای زمینی به عتبات ببرند.
با وجود اینكه پیش‌بینی می‌شد مرزهای چهارگانه مهران، شلمچه، چذابه و خسروی برای سفرهای زیارتی بازگشایی شود، اما به گفته یكی از مسؤولان وزارت كشور در حال حاضر فقط 2 مرز شلمچه و مهران برای تردد كاروان‌های زمینی عتبات باز است و افراد می‌‌توانند با در دست داشتن گذرنامه معتبر، بدون اخذ ویزای عراق، با كاروان‌های زیارتی به عتبات مشرف شوند.
‌به گفته سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با تفاهم‌ صورت گرفته با عراق، روزانه 2 هزار و 500 نفر از طریق زمینی می‌توانند عازم عراق شوند و قرار است به مرور زمان، این تعداد به اعزام روزانه 15 هزار نفر افزایش یابد.
بر همین اساس، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به بازگشایی مرزهای زمینی برای برقراری سفرهای عتبات می‌گوید: ثبت‌نام كاروان‌های زیارتی عتبات به صورت زمینی از امروز آغاز می‌شود و علاقه‌مندان سفر زمینی عتبات می‌توانند به دفاتر زیارتی مجاز‌ مراجعه كنند.
‌‌سازمان حج و زیارت پس از برقراری سفرهای هوایی عتبات با لغو یوزای عراق، گفته بود كه در صورت بازگشایی مرزها، سفرهای ارزان قیمت عتبات را اجرایی‌ می‌كنیم كه در این رابطه معاون عتبات سازمان حج و زیارت می‌افزاید: سفر زمینی به عتبات در این مرحله در 2 بسته زیارتی 6 و هفت شب پیش‌بینی شده كه هزینه آن نیز چهار‌ میلیون و 400 تا پنج میلیون و 500 هزار تومان بسته به استان اعزامی متفاوت‌ است.
‌این امر در حالی است كه ‌هزینه‌‌ سفر‌‌ هوایی‌‌ عتبات‌‌ از حدود 9 میلیون تومان آغاز می‌شود و با برقراری سفرهای زمینی عتبات‌، سفرهای ارزان زیارتی محقق خواهد شد. البته مسؤولان سازمان حج و زیارت در تلاشند هزینه این سفر معنوی را باز هم كاهش دهند و با اجاره هتل‌ها با درجه‌های متنوع، امكان تشرف به عتبات‌‌ با هزینه كم‌تری را برای همه مشتاقان زیارت كربلا فراهم كنند.
‌همچنین حجت‌الاسلام رحمانی با بیان اینكه ‌نخستین اعزام زائران به عتبات از طریق مرزهای زمینی از 31‌ خردادماه آغاز می‌شود، می‌گوید: ما آمادگی اعزام زائران از امروز را هم داریم. اما به دلیل‌ لزوم تكمیل شدن ظرفیت كاروان‌ها، پیش‌بینی می‌كنیم نخستین اعزام از 31‌ خردادماه انجام شود.
‌علاوه بر این، همانطور كه كابینه ‌دولت عراق اعلام‌‌ كرده بودند، در مرحله نخست روزانه 2 هزار و 500 زائر ایرانی از مرزهای زمینی بدون اخذ ویزا می‌تواند در قالب كاروان به عتبات مشرف شود كه با برنامه‌ریزی انجام شده مسؤولان وزارت كشور و سازمان حج و زیارت، مرز مهران 75 درصد سهمیه و مرز شلمچه 25 درصد سهمیه تردد زائران سفر زمینی به عتبات را به خود اختصاص داده است؛ به طوری كه روزانه از 2 هزار و 500 زائر ایرانی كه از مرزهای زمینی عازم عراق‌ می‌شوند، بیش از 1800 نفر از مرز‌ ‌مهران و حدود 650 نفر از مرز شلمچه به عتبات مشرف خواهند شد.
سفر زمینی به عتبات از اسفند سال 98 با شیوع كرونا متوقف شد و با وجود تلاش‌های ایران و حتی وعده‌های طرف عراقی برای بازگشایی مرزها و برقراری سفرهای زیارتی به عتبات از طریق مرز زمینی، این امر محقق نشد و هیچ زائر و كاروانی از مرزهای زمینی به عراق اعزام نشد. همچنین در ایام كرونا عراق ویزای زیارتی برای هیچ كشوری صادر نكرد و به این ترتیب افراد فقط در صورت داشتن موافقتنامه با ویزا امكان عبور از مرز زمینی را‌ داشتند.

دسترسی سریع