هر جا ورود نكرده ایم دشمن نفوذ كرده است

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: امروز نظام اسلامی در تمام عرصه های تمدنی حرف برای گفتن و نظریه و نظام جایگزین داریم.

1401/03/31
|
08:56

آیت الله محسن اراكی، عضو شورای عالی حوزه های علمیه، شامگاه دوشنبه 30 خرداد در آیین بزرگداشت مرحوم سیدهادی خسروشاهی و رونمایی از ویژه نامه «رفیق دیرین» كه در سالن جلسات آیت الله حائری مركز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد، در سخنانی اظهاركرد: آنچه امروز وظیفه همگان است، تبیین تمدن جایگزین و جزئیات تمدن نوین اسلامی برای جامعه جهانی است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، افزود: مهم است بدانیم كه در عرصه اقتصاد چه برنامه ای در نظریه تمدن نوین اسلامی ارائه شده است و یا در بحث فرهنگی كه سالهاست در این عرصه عقب نشینی شده، چه جزئیاتی ارائه شده است.
آیت الله اراكی تصریح كرد: آنچه مسلم است و تردیدی در آن نیست، هر جا كه ورود نكرده ایم، دشمن نفوذ كرده است، در تفكر، اندیشه، رسانه، هنر، جامعه و اجتماع هر جا كه عقب نشینی كرده و یا داشته های غنی خود را ارائه نكرده ایم، فضا را برای جولان دشمنان اسلام و نظام مهیا ساخته ایم و امروز لازم است كه بر اساس جهاد تبیین نظریه تمدن نوین اسلامی را معرفی و برای همگان روشن سازیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به شخصیت استاد سیدهادی خسروشاهی اشاره كرد و گفت: مرحوم آیت الله خسروشاهی یكی از عناصر اثرگذار در جهان اسلام و مسیحیت بود كه با ارتباطات گسترده ای كه داشت، نقش بسزایی در نزدیكی ادیان و مذاهب با اسلام و تشیع ایفا كرد.
دبیركل سابق مجمع تقریب مذاهب اسلامی، خاطرنشان كرد: به یاد دارم در هر نقطه ای از عالم اسلام حضور پیدا می كردیم، سراغی از مرحوم خسروشاهی می گرفتند و این اتفاق نیز در میان كشورهای غربی نیز مشهود بود.
آیت الله اراكی در ادامه به احیای آثار مرحوم خسروشاهی اشاره كرد و گفت:احیای آثار و تنظیم موضوعی دستاوردهای علمی ایشان بسیار حائز اهمیت است، لذا باید به گونه ای اقدام گردد كه مورد استفاده اهل تحقیق قرار بگیرد.
وی اظهار كرد: عرضه درست آثار یكی دیگر از اقدامات مهم است كه باید عزیزان نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشند، چرا كه پیش از این آثار علما بعضا به بدترین شكل ممكن عرضه شده است.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه، تصریح كرد: آسان سازی آثار از نكات مهم دیگر است كه شاگردان ایشان باید نسبت به آن توجه داشته باشند كه یك اثر علمی بر اساس تعداد نیازهای اهل تحقیق ارائه شده و نسبت به دستیابی موضوعات تسهیل گری صورت گرفته باشد.

دسترسی سریع