رونمایی از اشعار ویژه محرم در حرم مطهر رضوی

در آستانه فرا رسیدن ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری این ایام، معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی با همكاری جمعی از شاعران آیینی كشور، مجموعه 250 شعر را به عنوان بسته محتوایی «شعر محرم» رونمایی كرد.

1401/05/04
|
13:10

این بسته محتوایی با حضور جمعی از شاعران و مداحان اهل بیت(ع) در حرم مطهر رضوی رونمایی شد، در رثای حضرت سیدالشهدا(ع)، شهدای كربلا، اسارت، امام زمان(عج) و ... سروده و جمع‌آوری شده، ضمن آنكه تلاش شده در آنها ویژگی‌هایی همچون ادبیات مقاومت، امیدآفرینی، عزت و اقتدار و همچنین پرهیز از تكراری بودن لحاظ شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسین شریعتی نژاد، معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی در مراسم رونمایی از این اشعار گفت: فطرت انسان مهمترین دلیلی است كه خدای متعال در قرآن كریم برای اثبات وجود خویش بیان فرموده است، این فطرت وقتی به كمال معرفت می‌رسد كه دارای آرامش و معنویت باشد و شما مداحان عزیز می‌توانید با ذكر توسل و مناجات خوانی فطرت آدمی را برای معرفت افزایی آماده كنید.
وی افزود: شما مداحان در معنوی‌ترین حالت مردم، شریك هستید چون در زمانی كه عزاداران سیدالشهدا(ع) در حال گریه، توسل و مناجات هستند شما در قالب مداحی می‌توانید مفاهیم معنوی را به او بیاموزید و با توجه به این میزان اثرگذاری، نكته مهم این است كه خود شما نیز باید اهل معرفت و خودشناسی باشید.
معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر اضافه كرد: حرم مطهر رضوی مركز نشر معارف اهل بیت(ع) است از همین‌رو مداحانی كه در مراسم عزاداری ایام محرم در این مكان مقدس حضور می‌یابند و دیگر ذاكران اهل بیت(ع) كه در برنامه‌های خود به حضرت رضا(ع) توسل می‌كنند، این فرصت را غنیمت شمرده و معارف ناب را با استفاده از اشعار خوب بیان كنند و به گوش مخاطبان برسانند.

علیرضا خاكساری، مسئول كارگروه شعر و محتوای آیینی حرم مطهر رضوی نیز با اشاره به اینكه رسالت این كارگروه، تولید و گزینش اشعار خاص است، گفت: یكی از ویژگی‌های بسته‌های محتوایی، لحاظ كردن ارزش افزوده برای اشعار و تلفیق شعر با مضامین آیات و روایات، مقاومت و امید آفرینی است.
وی ادامه داد: بسته محتوایی شعر محرم دارای 250 شعر در قالب‌های متعدد است كه در رثای حضرت سیدالشهدا(ع)، شهدای كربلا، اسارت، امام زمان(عج)، و ... سروده و جمع‌آوری شده است.
وی با اشاره به اینكه در گردآوری، اصلاح و بررسی اشعار از برخی شاعران سراسر كشور بهره‌مند شدیم، اضافه كرد: امید بخشی در اشعار انتظار، عدم تكراری بودن، پر رنگ كردن سیره حسینی، عزت و اقتدار سیدالشهدا(ع)، سبك زندگی اسلامی، تربیت دینی، ترویج روحیه ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم، آداب توسل و نوكری خاندان اهل بیت(ع)، برخی از مفاهیمی است كه در اشعار به آن اشاره شده است.
در ادامه این مراسم پوستر بسته محتوایی شعر محرم رونمایی شد و شاعران و مداحان پیشكسوت، به یادگار آن را امضاء كردند. مرثیه‌سرایی و شعرخوانی توسط جمعی از حاضران نیز پایان بخش این مراسم بود.

دسترسی سریع