رفع فقر، مشكل معیشتی و رفاه خانوار بدون رشد اقتصادی علاج‌پذیر نیست

جمعی از كارآفرینان، تولیدكنندگان و دانش‌بنیان‌ها صبح امروز (دوشنبه) با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار كردند.

1401/11/10
|
14:54

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
* یك مطلب كوتاه میخواهم به مسئولین محترمی كه اینجا نشسته‌اند، بخصوص معاون اوّل محترم، كه اینجا هستند، بگویم. این مطالبی را كه این دوستان گفتند، با دقّت به خاطر بسپارید. اینها صرفاً گزارش نبود؛ گزارش بود، همراه گزارش، گلایه هم بود. و این گلایه‌هایی كه اینجا كردند، تقریباً همه‌اش، به نظر من درست است. همه‌ی آنچه كه گفتند، به‌عنوان توقّعاتی كه از دولت و از مسئولین و از شخص بنده دارند، توقّعات درستی است.

برای همه‌ی این چیزهایی كه این دوستان گفتند، كارگروه تشكیل بدهید؛
در این كارگروه حتماً بایست از نیروهای مباشرِ كار استفاده بشود، حضور داشته باشند، همینهایی كه اینجا صحبت كردند، این آقایان، و دیگرانی كه هستند، نظرات آنها گرفته بشود و پیگیری بشود.

* ما مشكل معیشت مردمی و رفاه خانوار داریم در كشور به طور محسوس؛‌ این بدون رشد اقتصادی علاج‌پذیر نیست. ما اگر بخواهیم فقر را برطرف بكنیم، اگر بخواهیم رفاه خانوار را در كشور رشد بدهیم این احتیاج دارد به رشد اقتصادی در كشور، بدون این امكان ندارد.

* دستگاههای اجرایی باید از توسعه‌ی بنگاههای خصوصی حمایت كنند. كشور بدون فعالیت بنگاههای خصوصی اداره نخواهد شد. اشتباه مهمی كه در سالهای اول انقلاب اتفاق افتاد و آثارش همین طور ماند مبالغ زیادی، این بود كه بخش خصوصی را كنار زدند و همه‌ی كارها را، حتی فروش مثلاً اجناس خرد را به مسئولین، دولت و دستگاههای دولتی سپردند. خطای بزرگی بود كه انجام دادیم ما.

* ما از لحاظ بهره‌وری خیلی وضعمان بد است.
نود درصد آب تولید كشور صرف كشاورزی میشود، حدود نود درصد. صنعت و خانه و مصارف خانگی و امثال اینها ده درصد آب كشور است. نود درصد مربوط به كشاورزی است. ما اگر از این نود درصد، ده درصد بتوانیم صرفه‌جویی بكنیم، یعنی به قدر همه‌ی آبی كه امروز صرف صنعت و صرف شرب خانگی و بقیه‌ی مصارف میشود، به این اندازه آب بازیافت كردیم. یعنی مسئله‌ی بهره‌وری این جوری است. ما از آب بد بهره‌وری میكنیم، از انرژی بد بهره‌وری میكنیم...

یكی از مواردی كه ما دچار ضعف بهره‌وری هستیم همین نیروهای كارمندی دولتی هستند كه كار مفیدشان در طول هفته خیلی محدود است، چند ساعت بیشتر نیست. این همین كاهش بهره‌وری است در مورد نیروی انسانی. اینها باید اصلاح بشود.

* اینكه ما سیاستهای اصل 44 را مطرح كردیم بر خلاف تصور بعضی از برادران خوب، می‌بینم بعضی از عناصر خوب و خوش‌نیت اعتراض میكنند به سیاستهای اصل 44، این اعتراض درست نیست، این سیاستها با دقت انتخاب شد، با فكر انتخاب شد، افرادی كه وارد بودند در مسائل اقتصادی و علاقمند به عدالت اجتماعی و به‌جد دنبال عدالت اجتماعی بودند همه تأیید كردند این را، منتها خب عمل نشده متأسفانه دولتها درست عمل نكردند. خیلی كم عمل شده. چندین دولت این‌جور پشت سر هم عمل نكردند. به این سیاستهای اصل 44 باید عمل بشود. منتها دقت بشود البته، مراقبت بشود، مدیریت بشود، نظم و انضباط كاری ملاحظه بشود و این كار انجام بگیرد.

* در دنیای امروز ارتقاء جایگاه یك كشور به میزان زیادی مربوط به وضع اقتصادی آن كشور است. وقتی یك كشوری پولش ضعیف میشود، امكانات اقتصادی‌اش پایین می‌آید اعتبار و جایگاهش در دنیای امروز كاهش پیدا میكند. ما برای اینكه این جایگاه را، جایگاه كشور را در مجموعه‌ی منطقه و در مجموعه‌ی جهان حفظ كنیم احتیاج داریم به این رشد اقتصادی.

* ما نیروی انسانی متخصص زیاد داریم خوشبختانه در كشور یكی از افتخارات ما و امتیازات ما این است كه ما نیروی متخصص خیلی داریم. خب از اول انقلاب كه مثلاً دانشجو حدود صد و پنجاه هزار دانشجو داشتیم حالا مثلاً میلیون‌ها دانشجو و میلیون‌ها فارغ‌التحصیل داریم در مقاطع مختلف علمی. خب اینها شغل لازم دارند، اینها كار میخواهند. بله؛ داشتن نیروی انسانی جوان متخصص یك افتخار است اما اگر شغل نداشت بیكار ماند چه؟ یك سرافكندگی است. افتخار دیگر نیست. ما آن وقت بنشینیم مدام به خودمان بگوییم چرا مهاجرت میكنند؟ چرا خارج میروند؟ خب باید كار بدهید. من چند وقت پیش در همین جلسه؛ یك جلسه‌ای بود در این حسینیه گفتم، آن جوان كارآمد تحصیل كرده‌ی ما كه حالا از خارج آمده یا در خارج تحصیل كرده یا در داخل تحصیل كرده؛ دو چیز بیشتر از ما نمیخواهد. اولی‌اش شغل است، دومی هم امكان پیشرفت علمی است. ما باید شغل را برایش فراهم بكنیم. بدون یك رشد بالا نمیتوانیم اشتغال ایجاد كنیم برای این مجموعه‌ی عظیم جوان متخصص و دانشمند.

* ما احتیاج داریم به رشد سریع و مستمر؛ علت هم این است كه عقب‌افتادگی داریم. ما در دهه‌ی 90 یك عقب‌ماندگی و باصطلاح تعطیل نسبی مسائل اقتصادی داشتیم به دلایل مختلف. نمیشود همه را منسوب كرد به ضعف مدیریتها، نه؛ بخشی مربوط به عوامل خارجی و بیرونی است، بخشی مربوط به عوامل درونی است،‌ مسئله‌ی تحریمها مؤثر بود، مسئله‌ی كاهش ارزش نفت در یك برهه‌ای از زمان مؤثر بود، مسئله‌ی تمركز كشور بر روی مسئله‌ی هسته‌ای كه اقتصاد را شرطی كرد مؤثر بود، مسائل گوناگون اینجوری مؤثر بود. نتیجه این شد كه ما یك دهه عقب‌ماندگی داریم و شاخصهای منفی زیاد داریم،‌ آمار متقن مراكز رسمی است.

جبران این عقب‌ماندگی كار آسانی نیست، این طبعاً محتاج یك رشد مستمر پی در پی اقتصادی در میان‌مدت دارد. برای همین است كه ما در برنامه‌ی هفتم توسعه، اولویت اصلیِ برنامه را گذاشتیم پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت. و رشد اقتصادی متوسط هشت درصد را در سیاستهای برنامه‌ی هفتم قرار دادیم كه اگر واقعاً بتوانیم ما به رشد هشت درصد به طور متوسط برسیم در طول مدت برنامه ــ پنج ساله‌ی برنامه ــ به نظر من كار بسیار خوبی انجام گرفته. ما به این رشد احتیاج داریم.

ادامه خبر
https://farsi.khamenei.ir/

دسترسی سریع