بسیج مردمی در اقتصاد می‌تواند جهش تولید را محقق كند

رهبر معظم انقلاب در دیدار نوروزی اقشار مختلف مردم «جهش تولید با مشاركت مردم» را شعاری برجسته خواندند و افزودند: اگر با برنامه‌ریزی و تلاش مسئولان، نوعی بسیج مردمی برای حضور در امر اقتصاد صورت گیرد، تحقق شعار بسیار مهم «جهش تولید» ممكن خواهد

1403/01/03
|
13:44

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در نخستین روز سال نو، در دیدار نوروزی با قشرهای مختلف مردم، برنامه‌ریزی و تلاش مسئولان برای «ورود و بسیج همت‌ها، سرمایه‌ها و ابتكارات ملت» در عرصه اقتصاد را لازمه تحقق شعار بسیار مهم سال 1403 یعنی «جهش تولید با مشاركت مردم» خواندند و با اشاره به تأثیر بهبود مسائل اقتصادی در دین و دنیای مردم، تأكید كردند: دشمن با انكار زمینه‌ها، ظرفیت‌ها و عوامل پیشرفت در كشور، خاموش شدن نور امید در دل ملت را نشانه رفته اما مردم و جوانان با تلاش بی‌وقفه و پرهیز از اختلافات، افق روشن آینده را پیگیری می‌كنند.

ایشان همچنین با اشاره به فرورفتن رژیم صهیونیستی در باتلاق غزه و نفرت روزافزون ملت‌ها از امریكا به عنوان شریك اصلی جنایات صهیونیست‌ها، گفتند: در حوادث اخیر ظلمت حاكم بر غرب و حقانیت تشكیل جبهه مقاومت اثبات شد و این جبهه مردمیِ ضد ظلم، از توانایی و قدرت واقعی خود رونمایی كرد و به حول و قوه الهی، مسیر قطع ظلم بزرگ وجود رژیم صهیونیستی ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریك مجدد عید سعید نوروز به آحاد ملت، همزمانی بهار طبیعت و بهار معنویت را زمینه‌ساز طراوت و رویش و شكوفایی جسم و روح و جان انسان برشمردند و افزودند: هنر و قدرت ماه رمضان این است كه با نسیم معنویِ روزه و عبادات و توسل و مناجات، انسان غیرغافل را در مسیر صلاح و بندگی به شوق و تلاش می‌كشاند.

ایشان انگیزه انتخاب و اعلام شعار هر سال را تمركز و همت و تلاش مسئولان و آگاهی و مطالبه افكار عمومی برای تحقق این شعارهای راهبردی دانستند.

رهبر انقلاب با اشاره به تمركز شعارهای چند سال اخیر بر مسئله اقتصاد گفتند: سال گذشته در تحقق شعار «مهار تورم و رشد تولید» كارهای خوبی انجام شد اما با آنچه مطلوب و مورد نظر ما بود فاصله نسبتاً زیادی داشت؛ لذا مسئولان و فعالان مردمی باید در سال جدید هم تحقق آن شعار مهم را وظیفه‌ای اساسی بدانند.

رهبر انقلاب نامگذاری امسال به سال «جهش تولید با مشاركت مردم» را شعاری برجسته خواندند و افزودند: اگر با برنامه‌ریزی و تلاش مسئولان، نوعی بسیج مردمی برای حضور در امر اقتصاد صورت گیرد، تحقق شعار بسیار مهم «جهش تولید» ممكن خواهد شد.

ایشان اقتصاد را از مسائل اساسی كشور برشمردند و با اشاره به نقاط ضعف و مشكلات موجود اقتصادی گفتند: بهبود اوضاع اقتصادی در همه مسائل كشور اثرگذار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری تلاش بی‌وقفه و جدی امریكا و همراهانش برای فروپاشی اقتصاد ایران و به زانو درآوردن ملت گفتند: به یاری حق این هدف تاكنون ناكام مانده و از این پس هم با تلاش و جدیت و عزم و اراده مسئولان و مردم محقق نخواهد شد.

رهبر انقلاب شكوفا شدن اقتصاد را در گرو به‌‌ حركت درآمدن همه چرخ‌دنده‌های بزرگ و كوچك كشور خواندند و تأكید كردند: استفاده از زیرساخت‌های موجود، ابتكارات مردمی، قدرت مدیریت فعالان اقتصادی، نیروی جوان تحصیل‌كرده و شركت‌های دانش‌بنیان، بدون تردید اقتصاد كشور را به پیشرفت محسوس می‌رساند كه تلاش بی‌وقفه مسئولان پرتحرك كشور و هنر آنان در به حركت درآوردن این مجموعه‌ها و عوامل، زمینه‌ساز این توفیق بزرگ ملی خواهد بود.

ایشان، مصادف‌شدن سال نو با اولین سال اجرای برنامه هفتم توسعه را عامل دیگری برای تلاش روزافزون مسئولان دانستند و گفتند: باید در پایان برنامه هفتم كه با هدف كلی شكوفایی اقتصادی همراه با عدالت تدوین شده، «تورم تك رقمی شود، ساختار بودجه اصلاح و نظام مالیاتی متحول شود، حداقل 90درصد كالاهای اساسی در كشور تولید و طرح‌های عظیم ملی انجام شود» كه رسیدن به این اهداف اساسی بدون حضور مردم در عرصه اقتصاد ممكن نیست؛ بنابراین باید از توانایی‌های مختلف و متفاوت ملت استفاده خردمندانه و كامل شود.

رهبر انقلاب با تمجید از آمادگی همیشگی ملت برای حضور در میدان افزودند: باید مانند دفاع مقدس، مردم در صحنه اقتصاد حضور واقعی و مثمرثمر داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بازدید بهمن‌ماه خود از نمایشگاه دستاوردهای فعالان تولیدی افزودند: آن دستاوردها بسیارخوب و شگفت‌آور و نشاندهنده ظرفیت و توان و ابتكارات بالای مردمی به‌خصوص جوانان در عرصه اقتصاد بود و اثبات كرد می‌توان از این ظرفیت عظیم در صنایع بزرگ، بهینه‌سازی مصرف آب، بخش نفت، صنایع دستی، حمل‌ونقل، و دیگر عرصه‌ها استفاده كرد.

ایشان ادامه تحرك اقتصادی خارجی و بین‌المللی را هم لازم و مهم خواندند و خطاب به مسئولان گفتند: باید تفاهمنامه‌ها با كشورها را به قراردادهای ملی و اجرایی تبدیل كرد تا نتایج آنها در عمل مشخص و محسوس شود.

رهبر انقلاب همچنین با تأكید بر لزوم افزایش بهره‌وری در عرصه‌های مختلف و استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه گفتند: «جهش تولید با مشاركت مردم» شعار یكساله نیست بلكه مسئولان باید با برنامه‌ریزی و كمك گرفتن از مردم، گام اول را در سال جاری بردارند تا ان‌شاءالله این شعار در طول زمان، كامل محقق شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نكته‌ای مهم به نگرانی برخی افراد دلسوز درباره احتمال بروز فساد و سوءاستفاده در مسیر حضور مردمی در عرصه اقتصاد اشاره كردند و افزودند: این نگرانی با توجه به سوءاستفاده‌های سال‌های گذشته از امكانات و وام‌های دولتی، بجاست؛ بنابراین مسئولان باید با چشمان باز، كاملا مراقب باشند كه فساد و تبعیض و استفاده نامشروع در این مسیر رخ ندهد.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان، منافع ملی و افق روشن آینده كشور را وابسته به «ایمان» و «امید» دانستند و گفتند: اگر فروغ امید در دلها خاموش شود شود هیچ حركتی اتفاق نمی‌افتد.

ایشان، «جوانان مستعد، ملت آماده به كار، منابع كم‌نظیر طبیعی و موقعیت ممتاز جغرافیایی» را از جمله ظرفیت‌های انبوه برای استمرار پیشرفت‌های كشور برشمردند و گفتند: لازمه ادامه پیشرفت این است كه همه به آینده امیدوار باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های علمی در عرصه‌های صنعت، سلامت، فضایی، سیاسی و سیاست خارجی و امنیت كم‌نظیر كشور را كه در برگزاری امن راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات اخیر تجلی یافت، از جمله عوامل امیدزا و موجب تقویت حسّ عزت و افتخار در مردم دانستند و افزودند: هزاران گروه جوان، پر توان، پر انگیزه و با شوق در سراسر كشور در بخش‌های مختلف علمی و حوزوی و فرهنگی و هنری مشغول كار و تلاش و رونق‌بخشی به فضای جامعه هستند.

ایشان شكل‌گیری راهپیمایی‌های عظیم اربعین و اعیاد غدیر و نیمه شعبان را جلوه‌هایی امیدزا و نشاط آفرین خواندند و با ابراز تأسف از نارسایی تبلیغاتی در كشور در نشان دادن واقعیات برجسته افزودند: با وجود این جلوه‌های امیدآفرین برخی افراد غافل با منفی‌بافی به دنبال انكار وجود امید در جوانان و تلاش برای زائل كردن آن هستند.

رهبر انقلاب اسلامی اینگونه اقدامات را كمین گرفتن برای میراندن امید در دلهای جوانان خواندند و افزودند: قلم به دست گرفتن و مقاله نوشتن درباره اینكه به آینده نباید امیدوار بود به نفع كیست و اصلا چرا نباید با وجود این‌همه ظرفیت و عوامل نویدبخش، به آینده امیدوار بود؟

ایشان بكارگیری انواع ترفندهای تبلیغاتی و رسانه‌ای برای بزرگ‌نمایی ضعف‌ها و انكار پیشرفت‌ها را از جمله اقدامات همیشگی بدخواهان دانستند و افزودند: دشمن سالها است كه اینگونه كارها را می‌كند اما در داخل نباید این خطا و غفلت را مرتكب شویم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جوانان را به جلوتر از بودن از نقشه دشمن توصیه مؤكد كردند و گفتند: آنها می‌خواهند شما را مأیوس كنند و نگذارند بعضی صداها از پیشرفت‌ها به شما برسد ولی شما بیش از تلاش نومیدكننده دشمنان، برای ایجاد امید و شكوفایی كار و تلاش كنید.

«وحدت ملی و اتحاد دلها و عزم‌ها و اراده‌های مردم» عامل دیگری بود كه رهبر انقلاب از زاویه منافع ملی مورد تأكید قرار دادند و با ابراز تأسف از وجود مشكلات و عقب‌افتادگی در این زمینه گفتند: در این زمینه دچار غفلت شده‌ایم و به دست خودمان وحدت ملی و همدلی اجتماعی را مخدوش كرده‌ایم. همه هم در این غفلت شریكیم و همه نیز وظیفه داریم وحدت ملی و اتحاد مردم و مسئولان را حفظ و روز به روز تقویت كنیم.

رهبر انقلاب، تقویت وحدت ملی را سیاست قطعی نظام اسلامی از روز اول خواندند و با اشاره به تأكیدهای امام خمینی(ره) بر این مسئله، خاطرنشان كردند: امام در مقابل افرادی كه بر سر مسائل سیاسی و جناحی با یكدیگر دچار اختلاف می‌شدند، نهیب می‌زدند كه هر چه فریاد دارید بر سر آمریكا بزنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اختلاف فكری و سلیقه‌ای و سیاسی در كشور را طبیعی دانستند اما گفتند: رقایت‌های داخلی و اختلاف‌های سیاسی نباید موجب نفرت‌پراكنی و ایجاد دشمنی و اهانت و آزار و احیاناً دروغ و افترا علیه یكدیگر شود.

ایشان خطاب به جوانان تأكید كردند: سعی كنید در جامعه نفرت‌پراكنی نشود و با وجود اختلاف سلایق، در مسائل جامعه و در مواجهه با دشمنان كشور و ملت همه با هم برادرانه و یكسان حركت كنند.

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنانشان، از چند زاویه مسئله فلسطین و غزه را به عنوان مهمترین مسئله بین‌المللی مورد توجه قرار دادند.

ایشان قضایای غزه و قتل عام بیش از 30 هزار نفر زن و كودك و پیر و جوان در مقابل چشمان دنیای به اصطلاح متمدّن و مدعی حقوق بشر را نشان‌دهنده ظلم و ظلمت حاكم بر دنیای غرب خواندند و افزودند: آمریكایی‌ها و اروپایی‌ها نه فقط از جنایت‌های رژیم اشغالگر جلوگیری نكردند بلكه از همان روزهای اول با سفر به سرزمین‌های اشغالی حمایت خود را اعلام و انواع سلاح و كمك نیز برای استمرار جنایتها ارسال كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اثبات حقانیت تشكیل جبهه مقاومت در منطقه غرب آسیا را نتیجه دیگر حوادث چند ماه اخیر غزه دانستند و افزودند: این حوادث نشان داد حضور جبهه مقاومت در این منطقه جزو حیاتی‌ترین مسائل است و روز به روز هم این جبهه كه برخاسته از وجدان‌های بیدار و برای مقابله با 70 سال ظلم و اشغالگری جنایتكاران صهیونیست است، باید تقویت شود.

ایشان رونمایی مقاومت از توانایی‌های خود را ثمره دیگر جنگ كنونی غزه خواندند و گفتند: نه غربی‌ها و نه دولت‌های منطقه از قدرت و توانایی‌های مقاومت اطلاع نداشتند اما امروز مجبورند صبر مردم مظلوم غزه و اراده و انگیزه مقاومت فلسطین از حماس تا بقیه گروههای مقاومت، و قدرت و اراده مقاومت در لبنان، یمن و عراق را مشاهده كنند.

رهبر انقلاب، عیان شدن قدرت مقاومت را موجب بهم ریختن همه محاسبات آمریكایی‌ها و برنامه‌های آنها برای تسلط بر كشورهای منطقه دانستند و افزودند: قدرت مقاومت محاسبه آنها را بهم زد و نشان داد آمریكایی‌ها نه تنها نمی‌توانند بر منطقه مسلط شوند بلكه حتی نمی‌توانند در منطقه بمانند و ناچارند منطقه را تخلیه كنند.

ایشان، روشن شدن وضعیت آشفته و بحرانی رژیم صهیونیستی برای همگان را واقعیت دیگر حوادث غزه دانستند و گفتند: این حوادث نشان داد رژیم صهیونیستی نه فقط در حفاظت از خود دچار بحران است بلكه در بیرون آمدن از بحران هم دچار بحران است؛ زیرا با ورود در جنگ غزه به باتلاقی وارد شده كه چه از غزه بیرون بیاید چه نیاید، شكست خورده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: تناقض‌ها و اختلافات عمیق در میان مسئولان رژیم غاصب این رژیم را به سقوط نزدیك‌تر می‌كند.

ایشان با تأكید بر اینكه آمریكا در قضیه غزه بدترین موضع را انتخاب كرد، گفتند: تظاهرات مردم به نفع فلسطین در خیابان‌های لندن و پاریس و خود آمریكا در واقع اعلام نفرت از آمریكا است.

رهبر انقلاب موضع‌گیری و محاسبه غلط آمریكا در ماجرای غزه را باعث منفور شدن آمریكا در دنیا و افزایش ده برابری نفرت از آن در منطقه دانستند و در بیان نمونه دیگری از فهم و محاسبات غلط آمریكایی‌ها در مسائل منطقه گفتند: در هر جای منطقه از یمن و عراق تا سوریه و لبنان كه نیروهای مبارز و شجاع مقاومت اقدامی علیه آمریكایی‌ها می‌كنند، آنها این اقدام را به ایران نسبت می‌دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این نشان می‌دهد آمریكایی‌ها مردم منطقه و جوانان شجاع و با عزم و اراده آن را نشناخته‌اند و همین محاسبه غلط هم قطعاً آمریكایی‌ها را به زانو درخواهد آورد.

ایشان با تأكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران از مقاومت حمایت و تمجید و تا قدر ممكن پشتیبانی می‌كند، گفتند: اما این در واقع خود گروههای مقاومت هستند كه تصمیم می‌گیرند و اقدام می‌كنند و حق نیز با آنها است.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه ظلم بزرگ موجود در منطقه یعنی وجود رژیم صهیونیستی كه باید قطع شود، گفتند: ما طرفدار و حامی و كمك كننده هر كسی هستیم كه در این جهاد اسلامی، انسانی و وجدانی وارد شود و به توفیق الهی به این مقصود نائل خواهیم آمد.

دسترسی سریع