«ترنج و زیتون»؛ تأملات ریزبینانه درباره فلسطین

«ترنج و زیتون» اثری پیرامون مسئله فلسطین و عملیات طوفان‌الاقصی و علل و نتایج آن است كه در آن جابری انصاری بحث و تأملاتی گسترده و ریزبینانه در این خصوص داشته است.

1403/01/27
|
13:02

كتاب «ترنج و زیتون» به قلم دیپلمات كهنه‌كار ایرانی حسین جابری انصاری در واقع تأملاتی درباره جنگ غزه، فلسطین و اسرائیل است. جابری انصاری كه به‌عنوان یك سیاستمدار و دیپلمات كهنه‌كار ایرانی، سال‌ها به‌عنوان كارشناس مسئول میز فلسطین، مشاور عربی و آفریقایی وزیر خارجه، رئیس گروه مطالعات خاورمیانه و خلیج فارس دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی و سخنگوی وزارت امور خارجه فعالیت داشته و تجربه و شناخت بسیاری از مسأله فلسطین دارد، در كتاب حاضر ماجرا را از اصل منازعه فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی آغاز می‌كند و در فصول مختلف به شرح و بسط و چالش‌های آن می‌پردازد.

او در فصل دوم كتاب با عنوان «گفتارها / گفت‌وگوها» از طریق انتشار گفت‌وگوها و مناظره‌های خود با چهره‌های آشنای سیاسی، تلاش داشته مسیر شناخت مسئلۀ دیروز و امروز فلسطین و ابعاد پیرامون عملیات طوفان الاقصی را برای مخاطب ایرانی كاملاً تبیین و روشن نماید كه در فهم مسئلۀ این روزهای فلسطین قابل تأمل است.

نویسنده در بخشی از مقدمه آغازین كتاب می‌نویسد: «یازده جستار و گفتار این كتاب در دوره چند ماهه پسا جنگ غزه و عملیات طوفان‌الاقصی، ارائه، و تنها جستار اول، سالی پیش‌تر از آن نوشته شده است.

در نام تركیبیِ كتاب حاضر، زیتون به عنوان نماد فلسطین و ترنج نماد یكی از نقش‌ها و طرح‌های اصلی «فرش ایرانی» برگزیده شده است. فرش، نماد هنر ایران، و شهر زادگاه پدری نویسنده یعنی نایین است كه در این كتاب، از روش بافتِ زمان‌برِ آن به عنوان رمزی نمادین برای تبیین راه آزادی فلسطین از اشغال صهیونیستی در چارچوب یك استراتژی بلند مدت و فرسایشی یاد شده است.» كتاب با بحث درخصوص منازعه فلسطین، طرح رفراندوم و كشاكش راه حل‌ها آغاز می‌شود و در فصل‌های بعدی به موضوعاتی مثل مدیریت معركه استراتژیك با نگاه استراتژیك، درهم‌آمیزی دعواهای سیاست داخلی بامسأله فلسطین و در نهایت پس بحث‌ها و جستارنویسی‌های متفاوت و متنوع به موضوع فهم پروژه صهیونیسم و اسرائیل درپیوند بامسأله یهودی وسیاست غرب می‌پردازد. «ترنج و زیتون» كه به تازگی روانه بازار كتاب شده را می‌وان به تمام علاقه‌مندان به حوزه مقاومت و مسئله فلسطین پیشنهاد كرد تا به قلم كسی كه از نزدیك شاهد و درگیر این مساله بوده نگاهی جامع‌تر به موضوع فلسطین داشته باشند.

دسترسی سریع