نماز جماعت مساجد در ماه رمضان دایر است

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: با توجه به این که رئیس جمهور تنها در خصوص مجالس ماه رمضان اظهارنظر کرده و تاکنون مصوبه‌ای در خصوص ممنوعیت برپایی نماز جماعت نشده است، مساجد همچون گذشته در ماه رمضان نیز فعالند.

1400/01/17
|
11:35

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در نشست خبری مجازی به مناسبت آغاز دهه تکریم و تعظیم مساجد اظهار داشت: عناوین این دهه با نام‌های «مسجد؛ پشتیبان تولید»، «مسجد؛ پایگاه فعالیت‌های اجتماعی»، «مسجد؛ کانون نشاط معنوی و مهرورزی»، «مسجد؛ محور اتحاد و همبستگی»، «مسجد؛ بستر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت»، «مسجد؛ میعادگاه منتظران و مبدأ حرکت عاشقان نماز جمعه»، «مسجد؛ کانون تربیت اسلامی ـ انقلابی»، «مسجد؛ مرکز بصیرت‌افزایی»، «مسجد؛ هسته مقاومت فرهنگی» و «مسجد؛ پایگاه تعالی جوان مومن انقلابی» به ترتیب نام‌گذاری شده است.
وی افزود: منبر مساجد، محل دعوت مردم به اسلام و انقلاب است و خطابه‌های ائمه جماعت مساجد، معارف لازم در جهت تقویت بنیه انقلابی و اسلامی را به محضر مردم ارائه می‌کنند. همچنین در زمینه بصیرت‌افزایی در سال 1400 که انتخابات را در پیش داریم، مساجد نقش پررنگی ایفا خواهد کرد. البته به صورت مصداقی وارد نخواهیم شد، بلکه بیانات مقام معظم رهبری برای حضور هرچه بیشتر مردم تبیین می‌کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در خصوص برنامه‌های مساجد در ماه رمضان با توجه به شرایط کرونایی قرمز استان تهران تصریح کرد: شیوه‌نامه و دستورالعملی برای برپایی نماز جماعت حتی در شرایط قرمز شهرها با رعایت دستورالعمل‌هایی تهیه و به وزارت کشور و کمیته‌های مختلف ستاد کرونا ابلاغ شده است تا در طول وجود این بیماری، هیچ‌گاه شاهد تعطیلی برپایی نماز جماعت نباشیم. این شیوه‌نامه در دستورکار ستاد ملی مقابله با کروناست که در صورت تصویب در مساجد سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی و در ایام پایانی ماه شعبان، نماز جماعت و مناجات شعبانیه در مساجد البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی نمازگزاران و خادمان مساجد در حال برگزاری است. با توجه به این که رئیس جمهور تنها در خصوص برنامه‌ها و مراسم‌های ماه رمضان در شهرهای نارنجی و قرمز اظهارنظر کردند و تاکنون دستورالعمل و مصوبه‌ای در خصوص ممنوعیت برپایی نماز جماعت در ماه رمضان ابلاغ نشده است، مساجد همچون گذشته در ماه رمضان نیز نماز جماعت را برپا خواهند کرد.

با تصویب این شیوه‌نامه مراسم‌های مساجد نیز برگزار خواهد شد

ذاکر اضافه کرد: در این شیوه‌نامه در خصوص تمام مراسم‌ها و برنامه‌ها در طول سال، برنامه‌ریزی و پروتکل‌ تدوین شده است. بنابراین در صورت تصویب برنامه‌های مناجات‌خوانی و ترتیل‌خوانی قرآن نیز در مدت زمان بسیار کوتاه و البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ماه رمضان در مساجد برپا خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان این که در طول سال گذشته با وجود اوج گرفتن کرونا در برهه‌های زمانی مختلف هیچ‌گاه درهای مساجد بسته نشد، تصریح کرد: در گذشته به صورت مصداقی در خصوص برپایی نماز جماعت اظهارنظر می شد اما در شرایط کنونی صرفا در خصوص مجالس ماه رمضان اظهارنظر شده است بنابراین تازمان اعلام مصوبه‌ای جدید، برپایی نماز جماعت ادامه خواهد داشت. در گذشته هم همواره اقامه نماز فرادی در مساجد برقرار بوده است که در صورت فراهم شدن شرایط لازم و تصویب شیوه‌نامه مطرح شده در ستاد کرونا، نماز جماعت در طول سال هیچ‌گاه تعطیل نخواهد شد و مساجد یا در فضای باز و یا با ظرفیت محدود و در مساجد دارای سقف‌های بلند برای اقامه نماز اقدام خواهند کرد.

دسترسی سریع