فقه و زندگی شنبه ها از ساعت 14:50 به مدت 45

رادیو معارف

فقه و زندگي

ظرفیت های فقه در مدیریت خانواده از امواج فضیلت و فطرت

رادیو معارف در برنامه «فقه و زندگی» به چاره‌جویی برای تحكیم خانواده بر پایه ظرفیت‌های فقهِ عمومی و خصوصی می‌پردازد.

1396/12/20
|
17:03

به گزارش روابط عمومی رادیو معارف؛ حجت الاسلام والمسلمین صفایی، مدیر گروه معارف، فقه و اندیشه رادیو معارف از پخش سری جدید برنامه" فقه و زندگی" در این رسانه دینی خبر داد .
صفایی عنوان كرد: گزارش‌های آماری حكایت از آن دارد كه از یك‌سو آمار ازدواج رو به كاستی و از دیگر سوی آمار طلاق رو به فزونی‌است و ما با بحران طلاق مواجه‌ایم. در همین راستا برنامه سازان این رادیو در برنامه" فقه و زندگی" به تبیین ظرفیت های فقه در مدیریت خانواده خواهد پرداخت.
وی ادامه داد: اما از آنجا كه مشكلات خانواده چندلایه است و با رویكرد تك‌بعدیِ موجود در هر یك از دانش‌ها نمی‌توان آنها را چاره‌ كرد. بر این اساس در برنامه «فقه و زندگی»، با رویكردی چند ساختی، مشكلات خانواده به سه منشأ «نادانی»، «ناتوانی»، و «نافرمانی» دسته‌بندی و مورد واكاوی قرار می‌گیردو سه راهبرد كلان برای مدیریت مشكلات خانواده ارائه می‌دهد كه عبارت‌اند از:
1- آگاهی‌بخشی و مهارت‌افزایی (از طریق آموزش حقوق و مسئولیت‌ها و نیز فنون و مهارت‌ها)
2- حمایت و توان‌افزایی (از طریق حمایت مالی و درمان اختلال‌ها یا عیوب جنسی و امراض مقاربتی)
3- داوری و دادرسی (از طریق روش غیرقضاییِ حَكَمیت و روش قضایی در اولویت بعدی)
حجت الاسلام و المسلمین صفایی در ادامه افزود : "فقه و زندگی" با بهره‌گیری از قواعد فقه و حقوقِ عمومی خانواده در صدد آن آست راهكاری نو و قابل عرضه به نهادهای تصمیم‌گیر نظام ارائه دهد تا در سایة آن از میزان طلاق كاسته و میل و رغبت جوانان به ازدواج و تشكیل خانواده افزایش یابد.
لازم به ذكراست این برنامه با كارشناسی حجت‌الاسلام‌والمسلمین، دكتر فرج‌الله هدایت‌نیا، تهیه و سردبیری روح‌الله اسماعیلی و مجری‌كارشناس حمید سوری از 26 اسفند 96 روزهای شنبه ساعت 14:45 از رادیو معارف پخش می شود

دسترسی سریع
فقه و زندگی